2016 EHLİYET DÖNEMLERİ

 

Ehliyet Sınav Tarihleri Direksiyon Sınav Tarihleri
 


 16 Temmuz 2016 
Ehliyet sınavı


Ana sınav:

6-7 Ağustos 2016

 

 

Ara sınav:

27-28 Ağustos 2016


 27 Ağustos 2016 
Ehliyet sınavı


Ana sınav:


24-25 Eylül 2016


Ara sınav:
15-16 Ekim 2016


 8 Ekim 2016 
Ehliyet sınavı


Ana sınav:

5-6 Kasım 2016

 


Ara sınav:
26-27 Kasım 201617-18 Aralık 2016

 10 Aralık 2016  Ehliyet sınavı


Ana sınav:

07-08 Ocak 2016

 


Ara sınav:
28-29 Ocak 2016

 

*MTSK 2016 Ehliyet Sınav Tarihleri

Meb tarafından 2016 yılı sınav takvimi açıklanmıştır. 2016 yılının ilk sınavı,
13 Şubat 2016 tarihinde yapılmıştır. 2016 yılının ikinci sınavı 14 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak. Geçen sene olduğu gibi 2016 yılında, 6 sınav yapılacak. 2014 yılında 9 sınav yapılırken, geçen sene MEB sınav sayısını 6’ya düşürdü.

Tabloya baktığımızda 14 Mayıs 2016 ehliyet sınavıyla,
16 Temmuz 2016 ehliyet sınavı arasında 2 ay gibi bir süre bulunmaktadır. Planlamanızı ona göre yapınız. Sınava iyi çalışmanızı tavsiye ederiz.

Teorik sınav yapıldıktan 10 gün sonra ehliyet sınav sonuçları açıklanmaktadır. Elektronik sınav yapılan illerde ehliyet sınavı için merkezi sınav tarihlerini beklemeye gerek kalmıyor. Aday bilgisayar başında sınava giriyor ve aynı gün sonucunu öğrenip direksiyon sınavı için bekliyor, böylece zamandan tasarruf ediliyor.

Direksiyon sınavı genel olarak ehliyet sınavından başarılı olan adaylar için
2-3 haftasonra , yoğunluk fazlaysa daha ileri bir tarihte yapılır.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyet sertifikasını ehliyet belgesine dönüştüren sürücüler stajyer sürücü olarak kabul edilecek. Bununla birlikte artık
1 Ocak 2016 sonrasına ehliyet belgesi için başvuran adaylar aday sürücü olacak.

 

Bu yazımızda uzun zamandır gündemde olan ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yapılacak değişiklikler kaleme alınmıştır. Bunun yanı sıra 05 Aralık 2015 tarihinde yapılan çok önemli değişikliklerden bahsedeceğiz.


 2016 YILI İTİBARİYLE EHLİYET YASASINDA YAPILAN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede Karayolları Trafik Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Sürücüleri ve sürücü adaylarını birebir etkileyen en önemli maddeler alt kısımda sıralanmıştır.- Karayolları yönetmeliğine “Aday Sürücü” kavramı eklenmiştir. Aday sürücülük uygulaması 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulamaya girecek ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ehliyet alacak tüm adayların sürücü belgesinde
“Aday sürücü” ibaresi yer alacak. Diğer bir ifadeyle halk arasında
“stajyer ehliyet” olarak kabul edilmiştir. Stajyer ehliyet uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız linke tıklayınız.


Stajyer Ehliyet

-2016 yılı için ehliyet başvurusu için eğitim seviyesiyle ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır.
En az ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Eğer öğrenciyseniz. Öğrenci olarak bulunduğunuz eğitim kurumundan öğrenci belgesi almanız yeterlidir.

Ehliyetlerin sınıfları değişti ve yeni eklemeler yapıldı. Özellikle kafa karıştıran konulardan biri budur. Özellikle büyük değişiklik Minibüs sürücüleri için gelmiştir. Eskiden B sınıfı herkes minibüs kullanabiliyordu. Artık böyle olmayacak. Bunun yanında özellikle römorkla yük taşımacılığı yapacak araçlar için de köklü değişikliklere gidilecek.Hangi ehliyet çeşidini almak gerekir veya yeni yılda eski sürücülerin durumu nedir? Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için linkteki makaleyi okuyunuz.


Yeni ehliyet sınıfları

-Ağır araç sürücülerinin ehliyetlerini 5 senede bir, hafif araç sürücülerinin ehliyetlerinin
10 senede bir sağlık raporu alarak değiştirilmesi gerekmektedir.

-Yeni ehliyet yasasına göre ehliyet teorik uygulama esaslarında ilgili herhangi bir değişiklik olmamıştır.  Yani soru sayısı, sınav süresi ve soru sayılarında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sadece trafik adabı dersi eklenecek.

-1 Ocak 2016 Yılı itibariyle eski ehliyetlerin hepsi yenilecek ve herkes yeni
ehliyet belgesi alacaktır. Fiyat, istenen belgeler  ve son başvuru tarihleri belirlenmemiştir. İlerleyen günlerde bu konu netliğe kavuşacaktır. Yeni yılda ehliyet yenilemesiyle ilgili ayrıntılar için makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.


2016 Ehliyet yenileme

-Aday sürücülerin yanlarında
tecrübeli biri olması gerekliliği yoktur. Bu konu medya tarafından hatalı yönlendirme söz konusudur. İtibar etmeyiniz.

Özetle 2016 yılı itibariyle yönetmelikte yapılacak önemli değişikler linkleriyle birlikte verilmiştir. Şimdi ise gündemde olan değişiklikler nedir onlara bakalım.


2016 YILINDA YAPILACAK DİĞER DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

05 ARALIK 2015 TARİHİNDE YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİKLER YAPILMIŞTIR. ALT KISIMDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER LİSTELENMiŞTİR.

-Ehliyet sınavlarında sorulan ve halihazırda Trafik, Motor ve ilk yardımdan oluşan müfredata ek olarak “Trafik adabı” adında bir ders eklendi. Trafik adabı dersi sınavda 4 soru olacak şekilde sorulacak. 


TRAFİK ADABI NEDİR?


-Direksiyon sınavlarında stop ettirene 1 hak daha verilecek. Normalde direksiyon sınavında tek stop etme hakkı bulunuyordu. 2016 itibariyle 2.defa stop eden başarısız kabul edilecektir. En olumlu değişikliklerden biridir.

-30 Dakika süren direksiyon sınavlarının 35 dakikaya yükseltilmesi ve fazladan verilecek 5 dakikanın adayın heyecanını yenmesinin, aracın tanınmasının sağlanması değişikliği yapılmıştır. – Sınavlarda başarısızlığı tetikleyen en önemli hususlardan biri budur. Bu değişikliğin yapılması çok olumlu görünüyor.

-Bir günde sınav yapılacak aday sayısının 14’ten 12’ye düşürülmesi ve sınav aralarındaki 5 dakikalık sürenin arttırılması.

-Sürücü kurslarına taban fiyat uygulaması getirilecek. Kurslar nezdinde faydalı bir değişiklik olabilir. Her ilde taban fiyat uygulamasına gidilecek. Kurslar belirlenen fiyatın altına inemeyecek.

-Otomatik vitesli araç kullanımı için gerekli adımların atılması, eğitimlerin ve sınavların buna göre yapılarak sürücü belgelerinin buna göre düzenlenmesi sağlandı. Özellikle otomatik vites sürmek isteyen sürücüler için çok güzel bir değişiklik oldu.

Otomatik vites ehliyeti nedir?


-Sürücü kurslarının kendi adaylarına ön sınav yapmasının önü açıldı. Sürücü adayı sınava tam olarak hazır olduğunda MEB tarafından resmi sınavın yapılacak. Adayların heyecanlarını yenebilmeleri ve kendilerine olan güvenlerini artırabilmeleri için yapılan gerekli değişiklerden biridir.

-Başkası yerine sınava girenler ile sınav düzenini bozanlara verilen 1 senelik cezanın 2 seneye çıkarılması, 

-Yeni yılda eski sürücü belgelerinin ivedilikle yeni belgelere dönüştürülmesi,yeni yılda trafik tescil şubeleri yoğun olacak gibi görünüyor.

-Yeni ehliyet belgelerinin 180 ülkede kullanılabilecek şekilde AB standartlarına kavuşturulması, geçerliliği ve kullanışlılığı yüksek aynı zamanda dayanıklı bir sürücü belgesinin gelmesi olumlu bir değişiklik olarak kabul edebiliriz.

-Ders saati ücretlerini kurslar tarafından değil, belirlenen 7 kişilik komisyonlar tarafından o illerin koşullarına ve maliyetlerine göre belirlenmesi, her sürücü kursu tarafından belirlenen farklı fiyatlar yerine ilin koşullarına göre sabit fiyatların getirilmesi olumlu görünmektedir.

Sınavlarda durumu şüpheli görülen kişilere, Alkol ve uyuşturucu madde kontrolünün yapılması, sınavlarda özellikle sakinleştirici mahiyetinde uyuşturucu madde alanların önüne geçilmiş olacak.